Jak przygotować się do wykonania gładzi na ścianach?

Przed nałożeniem gładzi szpachlowej na ścianę należy zadbać o odpowiednie przygotowanie przestrzeni do wykonywanych prac. To szczególnie trudne zadanie w obiektach leciwych, czyli w tzw. starym budownictwie. W niniejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do wykonania gładzi na ścianach. Od czego zacząć i jakich błędów nie należy popełniać?

Przygotowanie się do prac remontowych

Osoba, która ma zamiar odmienić oblicze ściany, musi sama dobrze przygotować się do wykonywanych prac. Remont budowlany nie musi być zadaniem bardzo trudnym w realizacji, ale z pewnością jest czynnością wyjątkowo brudzącą. Wymaga się zatem, aby remontujący posiadał solidne rękawice zabezpieczające, które pomogą mu m.in. przy zrywaniu starych powłok naściennych. Obligatoryjne są także wygodne buty i strój malarski, który można zastąpić starymi i niepotrzebnymi ubraniami. Pamiętaj także o zabezpieczeniu wszystkich innych elementów, których nie da się zdemontować. Mowa o podłogach, gniazdkach elektrycznych i listwach przypodłogowych.

Oczyszczenie ściany i naprawienie ubytków

Po zakończeniu etapu przygotowawczego należy dokładnie oczyścić remontowaną ścianę ze wszystkich nałożonych powłok. Mowa nie tylko o tapetach, ale także o farbach nałożonych na tę powierzchnię. W zależności od tego, jakim rodzajem farby ściana była wcześniej malowana, należy użyć odpowiednich rozpuszczalników. W przypadku zwykłych farb wodnych wystarczy szczotka, gąbka, detergent i dużo wody. Ściana musi zostać gruntownie oczyszczona, pamiętając także o usuwaniu wszelkich tłustych śladów. Wymaga się również, aby wszystkie ubytki w ścianie zostały uzupełnione masą naprawczą. Jeśli mamy do czynienia ze ścianami wyjątkowo krzywymi i niekształtnymi – warto zastanowić się nad użyciem zaprawy cementowej. Tego typu produkty dostępne są m.in. na stronie https://www.gorazdze.pl/pl/Cement.

Prace poprawkowe i gruntowanie ściany

Po uzupełnieniu niedoskonałości za pomocą masy naprawczej, bądź całościowego naprawienia ściany za pomocą produktów cementowych, można przejść do kolejnego etapu remontu. Należy dobrze wyrównać lekko ścianę za pomocą papieru ściernego – tak, aby wszelkie naprawiane ubytki nie wystawały ponad jej powierzchnię. Następnym krokiem jest gruntowanie. W przypadku starych i zniszczonych ścian warto użyć gruntu dobrze wiążącego, np. ze składnikami polimerowymi. Jeśli przygotowujemy ścianę pod gładź w nowym budynku, wystarczy zagruntować ją standardowym gruntem. 

Wybór i aplikacja odpowiedniej gładzi na ścianę w mieszkaniu

Po przeschnięciu gruntu ściana jest gotowa do przyjęcia gładzi. Należy zastanowić się, biorąc pod uwagę choćby warunki wilgotności w pomieszczeniu, który rodzaj gładzi tynkowej będzie najbardziej odpowiedni. W przypadku aplikacji gładzi w pomieszczeniach słabo wentylowanych i nieocieplanych można zastosować np. gładź z domieszką wapnia. Aplikacja gładzi wymaga dużych umiejętności technicznych – należy równomiernie rozprowadzać masę, pamiętając o dokładnym pokryciu całej ściany.

Posted in dom