Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, czy piętrowy? Jaki rodzaj budynku wybrać?

Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, czy piętrowy? Jaki rodzaj budynku wybrać?

Gdzie lepiej się mieszka – w domu parterowym, czy może wyposażonym w dodatkową kondygnację? Jak to mówią, ile ludzi, tyle opinii, dlatego przy wyborze projektu własnego domu warto dobrze przemyśleć tę kwestię. Jakie projekty są najtańsze w realizacji, które szybciej się stawia i jak wybrać dom idealny dla swojej rodziny?

 

Projekty domów parterowych

Domy parterowe bardzo często wybierane są ze względu na swój elegancki wygląd, kiedy nisko nad elewacją zawisa połać dachowa, albo wygodę, jaką umożliwiają swoim właścicielom. Ważna jest ona dla osób starszych, które mogą mieć problemy z codziennym wchodzeniem po schodach, jak i dla rodzin z małymi dziećmi, przy których konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie.

Kolejną ważną zaletą domów parterowych jest ich krótki czas budowy, ponieważ nie jest konieczne stawianie stropu, a całość to jedna bryła. Z drugiej strony natomiast warto pamiętać, że realizacja takiego projektu może okazać się kosztowana przez fakt, że budynki parterowe potrzebują większej powierzchni fundamentów i zadaszenia.

Domy z poddaszem użytkowym

Poddasze pełne skosów zwykle wykorzystywane jest jako strefa sypialniana, do której rzadko zaprasza się gości. To rzeczywiście wygodne – parter zwykle projektuje się wtedy jako otwartą przestrzeń dzienną, poddasze natomiast dzieli na prywatne pokoje. Jedynym zauważalnym minusem spania na piętrze mogą być ewentualne trudności w pokonaniu schodów albo nagrzewanie się wyższej kondygnacji podczas wysokich temperatur latem.

Projekty domów z użytkowym poddaszem są zwykle tańsze w realizacji niż budowa domów parterowych. Można to łatwo zweryfikować, ustawiając odpowiednie parametry w kalkulatorze kosztów takim jak ten pod adresem https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Dodatkowo poprzez fakt budowy dodatkowej kondygnacji, dom o większej przestrzeni użytkowej może stanąć na mniejszej działce, niż ma to miejsce w przypadku projektów parterowych.

Nowoczesne domy piętrowe

Duża, nieograniczona niczym przestrzeń piętra, daje wiele możliwości organizacji domu. Co więcej, domy piętrowe zwykle okazują się łatwiejsze do ogrzania niż budynki parterowe o podobnej powierzchni przez fakt, że stanowią one bardziej zwartą bryłę, w której ciepło szybciej się rozchodzi. Koszty budowy piętra są większe niż w przypadku poddasza, jednak za tę cenę dostaje się więcej rzeczywistej przestrzeni użytkowej i brak konieczności montażu okien dachowych w sypialni.

Nowoczesne projekty domów piętrowych rzadko przypominają budynki popularne w minionym wieku, kiedy to stawiano głównie zwarte prostokątne bryły z identycznymi balkonami. Wiele przykładów ciekawych projektów, w których piętro jest nie tylko w pełni funkcjonalne, ale także pięknie wygląda z zewnątrz, znaleźć można wśród gotowych propozycji pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow.

 

Posted in dom